top of page
Vyhledat
DT Fáborek

Táborák, plápolák či ohníček?

Aktualizováno: 28. 7. 2020

Jeden z nejintenzivnější zážitků na táboře. Není nic hezčího, než dětem připravit krásný táborák s doprovodem nejrůznějších hudebních nástrojů.


Jak připravit oheň?

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Musíme být proto velmi opatrní.

Známe to všichni a způsobů, jak rozdmýchat oheň je mnoho. Od starých indiánských či domorodých technik po rozličné chemické podpalovače.

Děti budeme učit založit oheň pomocí různých technik, samozřejmě bez podpalovačů či urychlovačů hoření. Co by to bylo za oheň, u kterého se cheatovalo.


Vše začíná přípravou dřeva, že jo?

Bez dřeva se asi neohřejeme a rozhodně bez něj neupečeme buřty, proto ho musíme nějakou tu kopu připravit. Nebojte, vašim dětem sekyru či pilu do ruky nedáme. Vše budeme dělat my dospěláci. I když budeme třeba přidělávat nějaké to dřevo i v rámci táboráku, budeme to dělat v bezpečné vzdálenosti a s kvalitním vybavením, aby nám třeba v ruce nezůstalo jen topůrko. No divili byste se, čím vším se před dětmi někde seká. Kvalitní vybavení je základ snad všude a u sekyry či pily to platí dvojnásob.



Třením vzniká teplo - to už věděli naši předkové z období po dinosaurech...

Vrtěním dřeva v improvizovaném luku nebo křesáním kamene bez zkušeností rozděláte oheň jen velmi, velmi těžko. Ale vše se dá naučit. Vaše ratolesti to naučit zkusíme.


Sirky a zapalovač

To je jeden z nejsnadnějších způsobů jak rozdělat oheň. Zapalovače jsou plynové i benzínové. Benzinový zapalovač je spolehlivější. Tyto nástroje použijeme až v případě, že dětem nepůjde rozdělat oheň "postaru".


Křesadlo

Další spolehlivou metodou, jak rozdělat v případě potřeby oheň, jsou dnes stále populárnější křesadla či magneziové podpalovače, které mají oproti sirkám či zapalovačům výhodu, že jsou prakticky bezúdržbové a nejsou nijak choulostivé proti nárazu nebo zvlhnutí.


Bezpečnost u táborového ohně

I tady musí být oddílák pořád na pozoru, aby táborník nezakopl a nespadl do ohně či "nešermoval" pruty na opékání buřtů kolem sebe. Zároveň veškeré přikládání do ohně zajišťuje dospělák, který ví, jak na to. Opět jde o prevenci úrazu u ohně. Děti by měli sedět u ohně a nelítat kolem něj. Táborák musí být ohraničený a musíme dbát na to, kde ho děláme. Zakládání ohně v lese či v CHKO je nebezpečné a mnohdy je i zakázáno. Nechceme přeci, aby začal hořet les nebo chatičky jako nedávno blafla Austrálie.

Další důležitý krok je ten, že je dobré zkontrolovat, zda mají děti správně opečené buřty. Nechceme, aby byl buřt nedopečený a napůl syrový.


Zábava u ohně

Co by to bylo za táborák bez hudby našich předků, rodičů či moderních songů od "Šírena". Máme to štěstí, že v našem týmu máme nadané zpěváky a kytaristy, kteří svým hudebním uměním vtáhnou do děje kohokoliv. Aby to bylo ještě lepší, každý táborník od nás dostane táborový zpěvníček včetně naší táborové hymny, kterou si pak bude moci broukat i po příjezdu z tábora domů.


62 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page