top of page
Vyhledat
DT Fáborek

Služba dne, aneb když spíš jen pár hodin...

Služba dne či noční hlídka je nedílnou součástí táborového života.

Tyto dvě věci nelze podceňovat, ale také ne přeceňovat.


Někde funguje služba dne, čili oddílák, 24h bez jakéhokoliv odpočinku, stará se klasicky o děti, chodí s nimi na program či na bojovky a zajišťuje nemálo činností týkající se chodu tábora v daném dni. A jakou má za to odměnu? Může spát cca 7-8 hodin a pak hurá za dětmi a fungovat na 100%.

Po 24h pohotovosti, hlídání tábora v noci a fungování přes den je 7-8h pro leckoho málo.

Navíc se můžeme podívat do Zákoníku práce či Zákona o služebním poměru bezpečnostních sborů. Tam je odpočinek po 24 hodinách výkonu práce či služby charakterizován trochu jinak... Ono i práce 24h v kuse není úplně v pořádku, no ne?


Jak po perném dni zajistíme, že náš noční hlídač třeba neusne? Děje se to dnes a denně, kdy někdo při noční hlídce vytuhne, ale dít by se to nemělo. Jedná se o zdraví a životy dětí, které musí být neustále pod dohledem, ano, i v noci.


Když nám například vyběhne z chatky dítě, které je vyděšené noční můrou, nebo je náměsíčné či ho bolí bříško, noční hlídka musí zafungovat okamžitě a dítě patřičně uklidnit či ho odvést za zdravotníkem, který následně vyhodnotí závažnost situace.


Situací v noci se může stát mnoho a je třeba být neustále na pozoru. Od již zmíněného bolavého bříška přes nepovolené noční návštěvy dětí na chatičkách či poblíž v lese, až po náměsíčný útěk z chatky kamsi do tmy.



Jak zabránit usnutí služby či nefungování u oddílu?

Jedno z mnoha řešení spočívá v tom, že oddělíme službu dne od noční hlídky.


Služba dne se může starat pouze o věci ve dne a to např. od 7:00 do 22:00. Konkrétně půjde o organizaci dětí a oddílů v jídelně, třídění pošty, úklid tábora a jeho okolí a pár dalších činností. Co si budeme povídat, dětem občas nějaký ten obal od sušenky "vypadne" někde v lese či cestou na program.


No a pak tu je noční hlídka. Pro tyto účely můžeme mít samostatnou funkci ve vedení běhu. Tento člověk, bude hlídat tábor přes noc a to od 22:00 do 7:00. Výhoda toho je taková, že tento človíček může prospat celý den, a v noci bude fungovat, protože je vyspalý a riziko usnutí se tím značně minimalizuje.

Je to taková noční směna, která má na starost "jen" hlídat tábor.


Jaké by měl mít tento člověk atributy, co bude dělat a jaký by měl mít vztah k táboru a vedení běhu?

  • minimálně 18+

  • způsobilost k výkonu práce s dětmi

  • zdravotnický kurz v případě nutnosti

  • nemělo by mu vadit otočení režimu dne/noci

  • vedení tábora mu musí věřit např. v tom, že zvládne vše co mu noční služba naservíruje...

  • musí perfektně znát okolí tábora

  • bude pravidelně obcházet tábor a jeho okolí

  • bude dohlížet na noční klid

  • bude hlídat bezpečí dětí


Kromě toho, že tímto můžeme zajistit bezpečí dětí přes noc, zajistíme i 100% fungování oddíláka u oddílu a bezpečí dětí přes den. Bude totiž řádně vyspalý a odpočatý.


Další řešení: dostatek kafe, cukru, energeťáků... fuj, ale.

Kafe jednou za čas je zdravé, nicméně vypít ho kvůli noční hlídce třeba litr, to už je na pováženou. Navíc po něm stejně usnete, funguje jen chvilku.

Cukr a energetické nápoje, bez komentáře.

Doporučujeme: zelený čaj z Japonska nebo Číny, to je zdravější alternativa ke kafču či energeťáku. Jeden námi ozkoušený čaj můžeme doporučit. Jmenuje se Sencha a po dvou hrnečkách velikosti espressa jsme neusnuli ani v 5 ráno. Fakt!


A jaké napadá řešení vás?

Určitě nám pište na e-mail info@dtfaborek.cz


29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page